Home
 

Dnes je Pondelok 25. Októbra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík

 

V tanečnom športe delíme tance na:

 

 

 

 

 

 

ŠTANDARDNÉ TANCE

  • WALTZ (ANGLICKÝ VALČÍK)
   je pomalý, švihový tanec, charakteristický zdvihmi a častými prísunmi. Vyvinul z anglického typu voľného pomalého valčíka. Rozšíril sa začiatkom 20. storočia. Waltz má 3/4 rytmus a 29-30 taktov za minútu.

   

  • TANGO
   je tanec vášní, čo jasne ukazuje aj hudobná predloha. Typické sú rýchle zmeny dynamiky pohybu, či v priestore alebo v rotáciách. Tanec pôvodne pochádza z Argentíny. Napriek zákazom panovníkov a cirkevných hodnostárov sa stalo veľmi obľúbeným. Hudba tanga je dramatická, ohnivá, podmaňujúca a vzrušujúca. Tango má 30-33 taktov za minútu.

   

  • VIEDENSKÝ VALČÍK
   označuje sa za kráľa tancov, alebo kráľovský tanec. Vznikol v Rakúsku a jeho predchodcom je ľudový tanec ländler, ktorý sa do Viedne dostal začiatkom 18. storočia. Názov valčík pochádza z nemeckého slova "Walzer", ktoré súvisí so slovesom "walzen", označujúcim točivý pohyb. Po nemecky sa tento tanec volá Wiener Walzer. V roku 1758 bol výnosom viedenského ministerstva valčík zakázaný - údajne zo zdravotných a morálnych dôvodov, a vyhlásený za škodlivý a hriešny. Napriek tomu sa valčík v čase Francúzskej revolúcie stáva najobľúbenejším tancom Paríža. No našlo sa aj mnoho hlasov proti valčíku - stavali sa proti nemu taneční učitelia (!!!), ktorí v ňom videli ohrozenie svojej existencie, ruská cárovná, pruský kráľ aj lord Byron.
   Valčík sa však stal nesmrteľným najmä vďaka skladbám otca a syna Straussovcov a dodnes je najrozšírenejším tancom na svete. Má 3/4 rytmus a 60 taktov za minútu.

   

  • SLOWFOX (aj SLOWFOXTROT)
   je pomalý foxtrot, z ktorého aj vznikol. Foxtrot bol po prvýkrát uvedený v Európe tesne pred I. svetovou vojnou. Názov tanca vraj pochádza od mena tanečníka a komika Harryho Foxa, ktorý prvý predviedol "špeciálne" bežané kroky. Na začiatku bol slowfox vášnivý tanec s rýchlymi a pomalými pohybmi. Európskym lektorom sa však nepáčil jeho divoký charakter a začali ho štandardizovať a spomaľovať. V rokoch 1922-1929 Frank Ford, s ktorým Josephine Bradleyová robila ukážky, vyvinul charakter slowfoxu. Prísne dodržiavanie tempa vtedy neexistovalo, mohlo sa pohybovať od 40 do 50 taktov za minútu.
   Slowfox je často označovaný za najťažší štandardný tanec. Mnohí hovoria, že pokiaľ viete zatancovať slowfox, máte dobré predpoklady na zatancovanie ostatných štandardných tancov. Tento tanec je založený na elegancii, rovnováhe, pohybe a rytme. Rytmus má 4/4 a taktov za minútu 30.

   

  • QUICKSTEP
   je rýchla forma foxtrotu a najrýchlejší štandardný tanec. Pretože mnohé orchestre hrali foxtrot príliš rýchlo, nebolo možné na hudbu zatancovať slowfoxové kroky. V Anglicku sa preto vyvinul akýsi mix medzi charlestonom a foxtrotom - Quicktime Foxtrot and Charleston. Hojne sa využívajú štvrťotáčky, kríženia, polkové poskoky. Quickstep si vyžaduje od oboch partnerov maximálnu súhru, práve kvôli tzv. "letovým" figúram a takisto kvôli rýchlosti tanca. Rytmus je 4/4 a taktov za minútu 50-56.

   

   

LATINSKOAMERICKÉ TANCE

  • SAMBA
   je tanec pochádzajúci z Brazílie, ktorý sa objavil v Európe v prvej polovici 20-tych rokov (1923-25). Vtedajšia samba bola charakterizovaná krátkymi trhavými pohybmi a skladby sa hrali v 2/4 ale aj 4/4 takte. Samba je teda moderná verzia brazílskeho ľudového tanca "maxixe" (mejčiča), ktorú upravili učitelia tanca vo Francúzsku. Pre tento tanec je typický tzv. sambový pohup a pohyby panvou. V súčasnosti existuje veľmi veľa verzií samby, ktoré sa líšia rytmom, tempom a náladou. Samba má 2/4 alebo 4/4 rytmus a 52-54 taktov za minútu.

   

  • ČAČA
   pochádza z Kuby, vznikla z rumby po jej ovplyvnení džezom. Za autora je považovaný Enrique Jorrin (1953). Základom tanca je postupová premena (tri "spojené" kroky). Názov čača vznikol údajne podľa zvuku, ktorý vydávajú topánky tanečníkov pri tancovaní postupovej premeny. Čača má asi 25 základných figúr a nespočetné množstvo zostáv a variácií. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktov za minútu.

   

  • RUMBA
   súčasná rumba vznikla vzájomným ovplyvňovaním ľudového tanca s názvom "danza habanera" a rumby-bolera, ktorú tancovala na Kube kreolská aristokracia. V roku 1930 sa rumba dostáva cez New York do Európy, kde sa rýchlo rozšírila. U nás sa tancovala upravená do štvorcovej formy (square system) a priniesla uvoľnené držanie v páre. Do roku 1960 sa tancovala štvorcová rumba (so základom v prvom kroku na prvú dobu taktu), neskôr sa rozširuje rumba kubánska (cuban system), kde sa prvý krok tancuje vpred na druhú dobu taktu. Rumba má 4/4 rytmus a 25-28 taktov za minútu.

   

  • PASODOBLE
   prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1918 ako o španielskom one-stepe. Známejším sa stáva v prvej polovici 20-tych rokov, kedy sa viac rozšíril. Štandardizovali ho francúzski taneční učitelia. Jeho pôvod je v Španielsku v ľudových tancoch oslavujúcich víťazného toreadora. Za súťažný tanec bolo pasodoble prijaté po II. svetovej vojne. Rytmus je 2/4 a takt 60.

   

  • JIVE (DŽAJV)
   je rytmický swingový tanec, ktorý vychádza z jitterurgu a v mnohom je ovplyvnený rokenrolom, boogie-woogie a černošskými tancami. V roku 1944 vydal Viktor Silvester prvý štandardizovaný opis jivu. Rytmus je 4/4-ový a tempo 40-46 taktov za minútu.
 
 

O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria